Menü

Zeki Müren’e Mini Şort da Yakıştı

Zeki Müren sadece «dinlenilen» değil, aynı zamanda «seyredilen» bir sanatçıdır da… Bunun için sahne kıyafetlerine çok itina eder, moda dünyasında hangi kıyafet fırtınalar estiriyorsa onunla sahneye çıkar. Hepinizin bildiği gibi şu günlerde dünya caddelerinde mini – şort rüzgarı esiyor. Bu rüzgar bize de geldi, ama henüz bütün kuvvetiyle esmiyor. Hanım şarkıcılarımızın, sinema yıldızlarımızın çoğuyla Türkiye’nin jet sosyetesinin kalburüstü hanımları mini – şort modasının Türkiye temsilcileri. Onlar mini – şort giyer de. Zeki Müren durur mu hiç?.. Geçen ilkbaharda mini eteği, yaz aylarında da maksiyi sahnede lanse eden Zeki Müren, şimdi de dünya sahnelerinin ilk mini – şortlu erkek şarkıcısı unvanını kazandı…

Salon bir insan meşheri, dapdaracık koridorları ise bir çiçek bahçesi halinde.. Salonda, İstanbul sosyetesinin şöhretli hanımları, beyleri, koridorlarda ise renk renk çiçekler var.. Güller, karanfiller, orkideler.. Sahnede ise, beyazlara bürünmüş sazların önünde, siyahlar giyinmiş ünlü bir şarkıcımız, Türk müziğinin sevilen şarkılarını söylüyor… Her şarkının sonunda salon alkıştan yıkılıyor, şöhretli şarkıcı, yerlere kadar eğilerek, heyecan dolu titrek bir sesle, hayranlarına teşekkür ediyor…

  • «Çok teşekkürler canımdan çok sevdiğim aziz dinleyecilerim… Alkışlarınıza layık olabilmek en büyük dileğimdir..»

Birden salonun ışıkları kararıyor. Ve sahnedeki şöhretli şarkıcımız Zeki Müren, bir adım öne çıkıyor:

  • «Pek muhterem dinleyicilerim» diyor. «Şimdi sizden iki dakika izin isteyeceğim.. Bu iki dakikanın sonunda da karşınıza en yeni ”cicimle” geleceğim.»

Çapkın, çapkın göz kırpıyor, sazlar boşluk doldurmak için çalarken, o gözden kayboluyor.

Ve iki dakika sonra tekrar sahneye geliyor… Salon bir defa daha alkıştan yıkılıyor. Zeki Müren’in üzerinde «cicisi» var… Bir mini – şort bu… Siyah – beyaz parıltılı bir kumaştan yapılmış. 3 parça. Bir pelerin, bir blüz ve bir mini mini şort… Strass ve simle işlenmiş.. Ayağında siyah rugandan çizmeler, belinde de aynı deriden kalın bir kemer var…

Bir süre sahnede dolanıyor… Moda defilesinde podyumda yürüyen mankenler gibi… Sonra sazlarına işaret veriyor ve Zeki Müren’in ilkbahar galasının son kısmı başlıyor…

Program bitmiş. Zeki Müren sahneden inmiştir… Ter içinde… Heyecanı hâlâ yatışmamış… Hizmetkarları üzerindeki kıyafeti değiştirip, terini kurutur, makyajını silerken biz de ünlü sanatçıyla, koyu bir sohbete dalıyoruz.. Tabii konuşmamız, son günlerin modası mini – şort üzerine. İşte ilk sorumuz.

– «Zeki bey kaça çıktı bu mini – şort?»

Bir an duruyor, düşünüyor, hesaplıyor ve cevabı veriyor:

– «Eh, yaklaşık olarak 14 bin lira galiba… Yedi hanım terzi tam bir hafta bu kıyafetin üzerinde göznuru döktü, strass ve simle işlediler. Motiflerini ben çizdim. Kemerle çizmelerin biçimini ise bir İngiliz mecmuasından aldım.»

Ve sorular soruları cevaplar cevapları izliyor:

– «Eğer yanılmıyorsak ve sahneye sıfr espri olsun diyerek mini – şortla çıkan Vasfı Uçar oğlu orkestrasının elemanlarını saymazsak siz dünya sahnelerinde ilk defa mini – şort giyen erkek sarkıcısınız. Bu kıyafetle sahneye çıkmak nereden geldi aklınıza?»

– «Efendim, dünyada ne kadar yeni moda varsa, Türkiye’de bunun naçiz bir öncüsü olmak isterim ben… Bence büyük bir sanatçı için dünya modasını yakından izlemek şarttır. Tabii bir şeyi daha bilmek şarttır. O modanın kendisine yakışıp, yakışmayacağını…»

– «Sevdiniz mi mini şortu? Sizce geçen yıl sahneye çıktığınız mini etek mi daha güzel, yoksa mini – şort mu?»

– «Çoook, hem de çok sevdim mini – şortu. Bizim kılıç – kalkan ekibinin elbiselerini, futbolcuların kıyafetini, İzmir efeleriniz havasını, kabadayılığını dile getiriyor. Bence mini – şort, mini etekten daha cazip, daha kullanışlı.»

– «Hanımlara mini eteği mi, yoksa mini – şortu mu tavsiye edersiniz?»

– «Onu bilmeyecek ne var canım!. Elbette ki mini – şortu. Farkına varmadınız mı, deminden beri reklamını yapıyorum size!.»

Ve işte Zeki Müren’e son sorumuz: «Mini – şorttan sonra sahneye hangi kıyafetle çıkacaksınız Zeki Bey?..»

– «Bilemem ki efendim.. Dünya caddelerinde yarın hangi kıyafetin moda olacağını bilemem ki.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-16-sayisi)

12.10.2017 14:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar