Menü

Yaşamak İstiyorum

YAŞAMAK İSTİYORUM

Bülent Ersoy (Sembol Plak)

Türkiye’ye hasret gidermek üzere geldiği dönem içinde doldurduğu son uzunçalarıyla Bülent Ersoy bir kez daha arabesk aşkına kapıldı. Özellikle Almanya’da çevirdiği video filminin tema şarkısını çok beğendiği için aynı türde eserleri seslendiren Bülent Ersoy’un yapıtlarına kalite kazandıran şüphesiz plağın başarılı prodüktörü Osman Bayşu’nun titiz çalışması. Kullandığı Batı enstrümanlarıyla son derece zengin hazırlanan orkestrasyonlar Bülent Ersoy’un bariz arabesk yorumuna bolca hava kazandırmış ve ağdalı rengine rağmen basitlikten kurtarmış. Çünkü seslendirdiği bazı eserler daha önceden türünün en meşhur şarkıcıları tarafından seslendirilip tanıtılmasına ve de “hit” yapılmasına rağmen sunuş bakımından mükemmele ulaşmamıştı. Oysa Bülent Ersoy ekip çalışmasının başarısından yeterince nasip alıyor. Aynen bundan önceki uzunçalarına göre yorumunda yaptığı incelik kadın cinsiyetine daha çok yakışıyor. Fazla bağırmadan ve meyan bölümlerindeki gerekli çıkışların titizlikle mikse edilmesiyle hazırlanan plak kapağından içeriği ne kadar buram buram kalite kokuyor. Bülent Ersoy’u senfonik arabesk şarkılarıyla sevenler için yılın ilk hediyesi olan bu uzunçaları daha uzun uzun övgülemeden eserleri sıralayalım dilerseniz.

Yaşamak İstiyorum” (Halit Çelikoğlu – Muzaffer Özpınar), “Bir Gönül Sayfası” (A. Selçuk İlkan – Özer Şenay), “Sensizliğe Alışacağım” (Gönül Şen – Ugur Bayer), “Ne Çıkar” (İlkan San – Mustafa Sayan), “Yaktı Beni” (Ferdi Tayfur), “Gurbet Geceleri” (Şakir Askan – Burhan Bayer), “Bani Hatırla” (Erdoğan Berker), “Yaranamadım” (Halit Çelikoğlu – Uğur Bayer), “Bir Servili Bulamadım” (Selahattin Sarıkaya), “Sevdikten Sonra” (A. Selçuk İlkan – Necdet Tokatlıoğlu).

Erdoğan Berker’in yıln şarkıları ünvanlı eserleri ve Rum asıllı beste olan “Sevdikten Sonra” adlı şarkı dışında Ferdi Tayfur’un, Müslüm Gürses’in, Gökhan Güney’in ve Zerrin Özer’in en çok sevilen arabesk şarkılarını dinlemek istiyorsanız Bülent Ersoy’un uzunçalarını alın. Yoksa ilk yıllardaki klasik sanat müziği kariyerinden beklentiye girenler hayal kırıklığına uğrar.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-20-sayisi/)

31.01.2018 03:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar