Menü

Tuluğ Çizgen Verdiği Aralar Nedeniyle Pişman

”Aşk Dediğin Nedir ki?” adlı oyundaki rolüyle en iyi yardımcı oyuncu seçilerek ödül kazanan, biri başrol olmak üzere beş film çeviren, onbeş yıllık tiyatro oyuncusu Tuluğ Çizgen bu süre içinde verdiği aralar nedeniyle pişmanlık duyuyor. Bakın neden?..

Sanat dünyasında şöhret olma şansı doğrusu çok değişik boyutlarda gelişiyor… Bir bakıyorsunuz şans kimisine hiçbir sanatsal üretimde bulunmamasına karşın yarattığı sansasyonlarla, kimisine destekler sayesinde sonuna değin kapısını açarken, kimisini de onca yıllık çabaya karşın yıllar sonra o da ancak yavaş yavaş açılıyor. Ama sonuncu yolu yani zor olanı seçenler pek ortalıklarda görünmedikleri için çalışmalarını da ister istemez sessiz sedasız yürütüyorlar. İşte böyle sessiz sedasız çalışan sanatçılardan biri de ”Aşk Dediğin Nedir ki?” adlı oyundaki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu seçilerek Avni Dilligil Ödülü’nü kazanan, bugüne değin Seni Seviyorum, Pehlivan, Dağınık Yatak, Körebe gibi filmlerde, halen bir reklamda oynayan ve bu sezon vizyona giren ”Üşütük”de Aydemir Akbaş ile başrolü paylaşarak beş film çeviren, onbeş yıllık tiyatro oyuncusu Tuluğ Çizgen…

Oyunculuğuna şimdi geçmişte kalan evliliği nedeniyle zaman zaman ara verdiğini ancak üç yıldır gerçekten ağırlığını koyabildiğini belirten Tuluğ Çizgen ara vermelerinin kendisine şöhret açısından zarar verdiğini ve bunca yıllık çalışmanın sonunda bu gibi kesintiler olmasaydı çok daha başka yerlerde bulunabileceğini vurguladıktan sonra şöyle konuşuyor:

“Şu anda ömrümün yarısına yakın bir zamanı hep tiyatroda geçti ama verdiğim kesintiler nedeniyle kendi özeleştirimi yaptığımda istediğim sonuca ulaşamadığımı görüyorum. Doğrusu boşa geçen yıllarıma acıyorum, ancak bu maddi değil de manevi bir pişmanlık. Bugün o yılların acısını sinemada ve tiyatroda çıkarmaya çalışıyorum ve bunun için de izlediğim tek yol belirli kalitede olmak koşuluyla her rolü canlandırmak. Bana her ne denli vamp tipin var diyorlarsa da ben böyle bir kısıtlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Öyle ki, şimdiye değin kimi zaman konsomatris rolü oynadığım gibi kimi zaman da bir şoför karısını, Almanya’dan izine gelmiş bir işçi kadını, bir anayı da canlandırdım. Dediğim gibi yapay olmamak koşuluyla her rolde oynayacağım, yani beni her rol için çağırmalılar. Belki azmim sayesinde belirli bir kaybım olsa da bunu en kısa sürede kapatacağım…”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-20-sayisi/)

12.02.2018 18:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar