Menü

Şöhretler Yılbaşında Ne Yaptı?

1971 yılı, şöhretleri genellikle evlerinde buldu. Gerçekten geçen yıllarda yeni yıla gece kulüplerinde, eğlence yerlerinde giren şöhretlerin çoğu bu Yılbaşını evde geçirmeyi tercih ettiler. Bu sayfalarda sizlerle hayalî bir yolculuğa çıkıyoruz. Yılbaşı gecesi kim nerede, ne yaptı, hep beraber görelim, daha doğrusu yolculuğumuzda SES objektifleri bize refakat etsinler.

ADINA «ömür» denen ve bizce vadesi belli olmayan senetten bir yılı daha yitirdik, takvimlerin 31 /Aralık/1970’i gösterdiği gün saat 24.00’ü vurunca, sevinçleri, kuşkuları, acıları, umutları ve sevdaları taşıyan 1970 yılı, kendini bekleyen bin dokuz yüz altmış dokuz yılın yanında yerini aldı ve ihtiyar dünyanın üstünde yaşayan insanoğlu 1971’e «merhaba» dedi.

Bu yıl biraz sakin, biraz çekingen, biraz durgun bir yılbaşı geçirdik. Sadece şöhretler üzerinde yapılacak panoramik bir gezinti bile bu yargıyı doğruluyor. Bu ve bundan sonraki sayfalarda SES objektifinin yeni yıl izlenimlerini bulacaksınız. Peki objektifimize girmeyen şöhretler ne yaptı dersiniz? İsterseniz ötekileri resimlere bırakıp, biz bunları anlatalım sizlere. Fatma Girik eski yılın son gününü alış-veriş yaparak geçirdi, akşam saatler 10 rakamının üstünde randevu verdikleri saatte her yılbaşı yaptığı gibi yuvarlak yatağına girip yorganı başına çekti ve uykuya daldı. Ediz Hun Antalya’da bir filim bitirip İstanbul’a yeni dönmüştü. Eşyalarını Cihangir’deki evine bırakıp lodosa falan aldırmadan vapura atladı, Büyükada’ya geçti, 1971’e annesiyle, babasıyla birlikte girdi. Fikret Hakan Bursa’daydı. Filiz Akın’la eşi de İzmir’den İstanbul’daki İlker’e kart yazarak 1970’den çıkıp 1971’e girdiler. Hülya Koçyiğit’le Selim Soydan, Melek Koçyiğit’in evinde tertiplenen toplantıda, Zeynep Aksu ise Fenerbahçe’deki «ana evi»nde yeni yıla girdiler. Figen Say, Hülya Darcan, Sezer Güvenirgil – Tunç Oral da yeni yılı evlerinde, aile arasında düzenlenen toplantılarda karşılayan şöhretlerdi. Beyaz perdeden sahneye transfer olanlar yeni yıla sahnede girerlerken tiyatrocuların çoğu da, oyundan sonra kendi aralarında eğlendiler.

Bu yılın en büyük özelliklerinden biri de İstanbul’daki birçok sinema ve tiyatronun yılbaşı akşamı «özel yılbaşı eğlenceleri» ile halk karşısına çıkmaları oldu. Fitaş sineması alaturka – alafranga karışımı bir program uygularken, Venüs sineması Setliye Aksoy’lu, Murat Soydan’lı, Nebahat Çehre’li, Sadri AIışık’lı Maksim programını aynen tekrarlıyordu. Nejat Uygur tiyatrosu da o akşam bir âlemdi. O gece için bir defalığına sahneye konan piyes bittikten sonra program başladı. Önce bütün tiyatro sanatçıları sahnede toplanıp bir fasıl yaptılar. Peşinden yine tiyatro artistlerinin sunduğu kantolar düettolar, saz caz derken sabah bulundu. Gerçi her yıl bazı tiyatrolarla sinemalarda bu tip eğlenceler düzenlenirdi ama, 1970-71 yılbaşısı, eğlence tekelinin kulüplerden sinema ve sahnelere transfer olduğu yılbaşı oldu. Yılbaşı gecesi sahneye çıkma rekoru ise Ateş Böceklerinde. Yalçın’la Ercan o gece tam 13 yerde sahneye çıktılar. Ateş Böceklerini izleyenler de şunlar: Sevtap Çetinkale (8 yer), Gülsüm Kamu (7 yer), Vasfi Uçaroğlu – Kâmuran Akkor (6 yer).

Dünya döndükçe her 365 günde bir, duvarlardaki takvimlerin yerine yenileri takılacak, insanoğlu her yeni yıla eğlenerek girmeye çalışacak. Biz şimdilik saatleri geriye alıyor ve sizleri yılbaşı akşamı şöhretler gezisine çıkarıyoruz. Gezi bittiği anda nasıl olsa hepimiz 1971 yılının içinde olacağız. Onun için hepimiz, hepiniz için olan temennimizi şimdiden söyliyelim: Yeni yıl siz ve sevdikleriniz için mutlu, hayırlı, uğurlu sağlık ve başarı dolu bir yıl olsun sevgili okurlarımız…

CAHİT IRGAT • ŞEFİK DÖĞEN — Bir rahatsızlık geçiren Cahit Irgat da diğer şöhretler gibi yeni yılı evinde karşıladı. Eşi gündüzden çarşıya çıkmış ve o gece için küçük bir çam almıştı. Bir ara tiyatro arkadaşının yeni yılını kutlamak için uğrayan Şefik Döğen, Cahit Irgat’ın 1971’deki ilk misafiri oldu.

YASEMİN’DEN İKİ RESİM — Tiyatro sanatçılarıyla gazeteciler Kurtuluş’taki Yasemin’in gazinosunda toplanmışlardı. Yanyana düşen Vasfi Rıza Zobu’yla Gazanfer Özcan’ın neyi alkışladığını merak ediyorsanız alttaki resme bakınız: İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçılarından Gül Gülgün’le Toron Karacaoğlu göbek atıyorlar.

NEBAHAT ÇEHRE — Maksim ve Venüs’teki programlarımı bitiren Nebahat Çehre ile Murat Soydan bir arabaya atlayıp Murat’ın evine gittiler. Güler Soydan’ı da yanlarına alarak kulüpleri dolaştılar. İşte Neboş Playboy’da…

HEM YILBAŞI, HEM DOĞUM GÜNÜ — Esen Püsküllü ile rejisör eşi Yücel Uçanoğlu hem yılbaşını, hem de oğulları Ahmet’in doğum gününü evlerinde şampanya patlatarak kutladılar.

KIBRISLI BOMBA — Feri Cansel de yeni yılı evinde geçirenlerdendi. Saat 24.00’ten sonra telefon başına geçip bütün tanıdıklarını aradı, hepsinin yeni yılını kutladı.a

BARMEN EKREM — Kurtuluş’ta bir tanıdıklarının evinde yeni yıla giren Ekrem Bora, şakaları, esprileri ile geceye renk kattı, «1971’e iddialı ve çok formda giriyorum,» dedi.

ÖNCE EĞLENDİRDİLER, SONRA EĞLENDİLER — Erol Büyükburç’la Füsun Önal’ın başı çektiği müzisyenler grubu yeni yılın ilk saatlerine kadar dinleyenleri eğlendirdiler, sonra kendi yılbaşılarını yaşamaya başladılar. Kendileri için şarkı söyleyip, tempo tutular (yanda). Erol’u omuza kaldırıp mikrofonla şarkı söylettiler.

PAŞA PAŞA EĞLENDİLER — Dormen Tiyatrosu sanatçıları oyundan sonra doğru «Paşam Taverna» ya gittiler, orada bol bol eğlendiler. Şefik Döğen, Haldun Dormen, Nevre Şirvan, Metin Serezli grubu o gece yılbaşı eğrencesinin «genel kurmayıydı». Bu planı en iyi uygulayan, dolayısıyla gecenin en çok tadını çıkaranlar da Salih Güney – Zeynep Tedü çifti oldu.

PENDİK’TE OYNAYANLAR — Palmiye Oteli’nde Suzan Avcı gecenin yıldızıydı. Eşi Erdoğan Tünaş, yakın dostu Nadide Hanım ve prodüktör Melih Üstüngör’le 1971’i pistte kasap havası oynayarak, halay çekerek, göbek atarak karşıladılar. Tiyatro sanatçısı Müfit Kiper de onlara mizansen veriyor, alkışla tempo tutuyordu.

MİNİK DANSÖZ — Yine Pendik… Yeni yıla yarım saat kala pistte sinema ve tiyatro artisti Sedef Ecer çıkıyor. Yılbaşı gecesi herkesi neşeye boğan küçük Sedef, yeni yılın 5. günü kayıplara karışacak, adı Emniyet bültenlerine geçecektir.

BURASI ANKARA — Sevim Deran’la eşi Erol Deran «Köşk» gazinosunun kulisinde 1971’e giriyorlar ve oracıkta birbirlerini tebrik ettikten sonra, yeni yıl şerefine birer duble içki içiyorlar. Tam bu sırada sahnede Zeki Müren vardır. O da orada dinleyicilerinin yeni yılını tebrik ediyor, sonra oynak bir şarkıya başlıyor.

Şöhretler 1971’i evlerinde karşıladı

Türkân Şoray’la Cüneyt Arkın ve Münir Özkul yeni yıla Bostancı’daki bir film setinde girdiler… Aynı saatlerde Ayhan Işık’la Belgin Doruk yeni yılı İstanbul’dan kilometrelerce uzakta, Beyrut’ta; Sevda Ferdağ bir gazinonun soyunma odasında, Ekrem Bora, Safa ve Sezen Cumhur Önal da bir dostlarının evinde kutluyorlardı.

YENİ YILA ÇALIŞARAK GİRDİLER — Sine Film ekibi yılbaşı günü Bostancı’da bir evde «iş koymuştu». İş, zamanında bitirilemeyince filmde rolü olan Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Münir Özkul, yeni yılı sette kutladılar. Münir Özkul 12’ye 5 kala bir şişe birayla Türkan Sultan’ın yanına gitti. O sırada prodüksiyon amiri setteki herkese bira dağıtıyordu. Biraz sonra yıl döndü ve dünya yeni bir yıla «merhaba» dedi. Herkes birbirinin yeni yılını kutlarken, rejisör Muzaffer Aslan’ın sesi duyuldu: «Haydi arkadaşlar iş başına… Şurada iki planımız kaldı. İşimizi bitirip evlerimize gidelim!» Birkaç dakika sonra 1970 yılında tatil edilen «Arım, Balım, Peteğim» filminin çalışmasına 1971 yılının ilk saniyelerinde neşeyle devam edildi…

DÖRT SAAT SONRA … Saatler 1971 yılının ilk 04’ünü gösteriyor. Türkan Şoray Levent’teki evinde istirahata çekilmiş, Cüneyt Arkın ise evde, eşinin hazırladığı sofraya oturmuş. Yeni yılın ilk saatlerinde kadehler mutluluğa kalkıyor. Gün ağarana kadar karı – koca sofrada kalacak, «1971’de inşallah tatsızlıklar, aksilikler son bulur, yuvamızın ağız tadı yerine gelir,» dileğiyle içkilerini yudumlayacaklardır.

Ve Betül Işıl’a şöhretli eşinden 1971’in ilk hediyesi: Kıymetli bir kolye…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-1-sayisi)

10.06.2018 14:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar