Menü

Rüçhan Çamay Türkçe Şarkı Söylemeyecek

TRT’nin isyan ettirdiği Rüçhan Çamay bundan sonra kolay kolay Türkçe şarkı söylemeyecek. Çünkü sanatçının yaklaşık 250 bin liralık masraf yaparak hazırladığı ”Uçan Daire” ve ”Sevgiden On Almalıyız” adlı iki parçası sudan gerekçelerle denetime takıldı…

Yılların sanatçısı Rüçhan Çamay üç yıllık bir aradan sonra geçtiğimiz günlerde menajerinin isteğiyle ve özlem gidermek için yaklaşık bir ay süren bir gazino çalışması yaptı. Ama sanmayın ki, bu süre içinde Rüçhan Çamay boş durdu, tam tersine müzik adına yeni çalışmalar yaptı birde üstelik bant doldurarak TRT’ye gönderdi. Ne var ki, işte bu TRT olayından sonra Rüçhan Çamay yaptığı çalışmalardan, daha doğrusu masraflarından pişmanlık duyarak bundan sonra özgün Türkçe şarkı söylememeye karar verdi.

Çünkü sözleri ve bestesi kendisine, düzenlemesi Garo Mafyan – Doruk Onatkut’a ait olan ve İstanbul Gelişim Orkestrası’nın eşliğinde söylediği ”Uçan Daire” ve ”Sevgiden On Almalıyız” adlı iki parçasını 250 bin liraya yakın masraf ederek banta kaydedip, TRT Denetleme Kurulu’na gönderen sanatçının her iki parçası da sudan gerekçelerle geçerli not alamadı. Uçan Daire adlı parçada ”uzay iller”nin ne anlama geldiğini bulamayan, Sevgiden On Almalıyız adlı parçada ise konunun iyi işlenmediğini ve her ikisinde de ses ahenginin bozuk olduğunu belirten Denetleme Kurulu’nun kararı karşısında şaşkınlığa uğradığını söyleyen Rüçhan Çamay düşüncelerini de şöyle dile getiriyor.

– ”Bu kurulun sistemi değişene değin Türkçe parça söylemeyeceğim. En azından yaptığım masrafa ve döktüğüm emeğe acıyorum. İki şarkımın da son derece klas olduğunu sanıyorum. Duyduğuma göre şarkılarımı 9 – 8’lik ölçüye göre söylemem de takılışıma neden olmuş. Bugün ekrandan, radyodan bu usule göre şarkı söyleyen birçok sanatçıyı dinliyoruz. Kasıtları bana herhalde, üstelik TRT kurgu bilimi getiriyor da benim parçamı neden kabul etmiyor anlayamadım doğrusu.”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-21-sayisi/)

30.04.2018 01:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar