Menü

Kendi Örer Kendi Giyer

Sahne çalışması yaptığı Ankara’da gündüzleri otele kapanan sanatçı iki kazak tamamladı. Duru, “Ben yıllardır kazağa para vermem. Her kış en azından beş tane kazak örerim” diyor…

Sanat dünyasının kalbi İstanbul’da atar. Gazino ve plak çalışmaları bu ilimizde programlanır . Şöhrete, ilk adım yine İstanbul’da atılır. Bu nedenle İstanbul’da sanatçıların yaşamları bir başkadır. Belki boş geçen bir dakikaları bile yoktur. Hareketli, coşkulu yaşamları İstanbul’dan ayrılır ayrılmaz da nedense bitiverir. Hele Ankara’ya gelen sanatçılar, tam bir “otel kuşu” oluverirler. Nükhet Duru da bunlardan biri. Bir aydır kaldığı Ankara’da otelden ancak iki üç kez dışarı çıkmış. Bunlar da ya televizyon çekimi, ya da bir dostu ziyaret nedeniyle olmuş. Peki, neden böyle oluyor, çok hareketli bir yaşamdan sonra Ankara’da sanatçılar neden ev ya da otel kuşu oluyorlar?.. Soruyu Nükhet Duru’ya yönelttik.

İstanbul’da bir dakika boş vaktim olmuyor. Ev işleri, plak çalışmaları, gazino bağlantıları… Onun dışında tabii, dostlarımızın pek çoğu orada. O nedenle zaman çok hızlı geçiyor… Biraz da yorucu… Ama, Ankara’ya gelince her şey bitiyor sanki. Tabii Ankara’nın İstanbul’dan sakin bir şehir olmasının bunda büyük katkısı var. Ben bütün zamanımı, bu gördüğünüz 10 metrekarelik odada geçiriyorum. Bir anlamda benim için tam bir dinlenme oluyor bu” dedi sanatçı.

Nükhet Duru, bu nedenle zamanının büyük bir bölümünü uyuyarak ya da televizyon seyrederek geçiriyor. Ama bunları yaparken bir yandan da örüyor. Çünkü örgü örmek, onu en fazla dinlendiren şeylerden biri. “Gerçi, bu yıl geçtiğimiz yılardaki kadar hızlı değilim” diyor. Duru, şimdilik iki kazak bitirmiş. Bir andan bunları söylerken, bir üçüncusünü gösteriyor! “Bu diğerlerinden daha farklı, bayağı emek harcadım. Atkısıyla, eşarbıyla tam bir takım olacak. Tam karda giyilebilecek bir kazak.”

Bu arada üstündeki yün ceketi de kendisi örmüş. Ama, bu Duru’nun geçen yıldan kalma ceketi. Geçen yılki Ankara hatırası da diyebiliriz. Tabii sanatçı bu örgü merakı yüzünden bir hayli kazançlı da oluyor. 30-40 bin liraya alabileceği bir kazağı, 5-10 bin liraya elde etmiş oluyor.

Ancak, Duru’nun bol uykulu, televizyonlu ve de örgülü günleri sona eriyor. Siz bu satırları okurken o Ankara’daki çalışmasını tamamlamış, İstanbul’a dönmüş olacak. Nükhet Duru, “Böylece dinlenme sona erecek. İstanbul’a gider gitmez, olağan, boş zamanı olmayan çalışma tempomuza geri döneceğim. Tabii örgü de sona erecek” diyerek, sözü bağlıyor…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/gong-dergisinin-1985-tarihli-46-sayisi/)

11.08.2017 22:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar