Menü

İbrahim Tatlıses’in Yönetmenlik Deneyimi

İbrahim Tatlıses bir süreden beri sadece oyunculuğu ile değil yönetmenliği ile de kendisinden söz ettiriyor… Bu konuda halkın kesin düşüncesini bilemeyeceğiz ama filminde oynattığı ve yönettiği sanatçılara soracak olursanız, İbrahim Tatlıses yönetmen değil adeta bir sihirbaz… Belki kendi yapısından kaynaklanan özelliğiyle filmlere öyle bir gerçekçilik ve bunun yanı sıra öylesine tatlı bir sıcaklık katıyormuş ki ortaya mükemmel bir sonuç çıkıyormuş… Tatlıses gerek kameranın önüne, gerekse arkasına geçtiği zaman özel yaşamından sıyrılıp bambaşka bir insan oluyormuş… Gelin de onunla aynı filmde oynayan ve Tatlıses tarafından yönetilen sanatçılardan dinleyelim birde bu sihirbazı…

HÜLYA AVŞAR:

İbrahim Bey’in özel yaşamı hakkında hiç bir yorum yapmak istemem. Herkes kendi yaşamından sorumludur ayrıca beni ilgilendirmez… Ama yönetmenliğine gerçekten diyecek yok… Öylesine ılımlı bir şekilde her şeye hakim oluyor ki sonuç bence mükemmel oluyor… Onun yönettiği filmde huzursuzluk diye bir olay söz konusu olamaz…”

DERYA TUNA:

Bırakın özel yaşamımızdaki ilişkimizi ama İbrahim Tatlıses’in yönetmenliği bence kusursuz… İşi onun için birinci planda gelir ve karşısındaki kim olursa olsun, ister karısı, ister sevgilisi, isterse çocuğu, herkese eşit davranır. O anda özel yaşamından kopar ve işine dört elle sarılır. Yönetmenlikte uzun geçmişi olmamasına rağmen dört dörtlüktür…”

YAPRAK ÖZDEMİROĞLU:

İlk filmim olan Alişan’da İbrahim Tatlıses’le oynamam ve filmi onun yönetmesi benim için büyük şans oldu. O güne kadar İbrahim Bey’le tanışmıyordum, sadece basında çıkan haberlerini biliyordum. Aslında farklı biri olarak düşünmüştüm. Özel yaşamı bir yana sinemaya İbrahim Tatlıses gibi bir yönetmenle başlamam güzel bir sürprizdi…”

SEDA SAYAN:

Yorgun” filminde oynamayı kabul ettiğim zaman önceleri bayağı tedirgin olmuştum. Ama İbrahim Tatlıses’in yönetmenliği karşısında gerçekten iyi bir karar verdiğime inandım. Filmin her şeyiyle tek tek ilgilenen Tatlıses bence bir yönetmende olması gereken her şeye sahip. Belki duygusal bir insan olması olayları daha sıcak bir halde görüntülemesine neden oluyor.

SEZER GÜVENİRGİL:

Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra ilk filmimi İbrahim Tatlıses’le çevirdim. Onun yönetmen olması da bu filmi kabul etmemde büyük etkendi. Zira o, yönetirken sanki yaşatıyordu. “Sevdalandım” filminin ilgi görmesinde en büyük pay sahibi İbrahim Tatlıses’tir onun yönetmenliğidir…”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-7-sayisi/)

05.11.2017 16:02

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar