Menü

Fikret Hakan Rejisör Oluyor

HABER vardır üzerinde durulmaya bile değmez. Haber vardır, duyulduğu anda «bomba» tesiri yaratır, bütün dikkatleri habere konu olan olayın veya kişinin üzerinde toplar.

Fikret Hakan’ın rejisörlüğe başlayacağı haberi de, ikinci tip haberlerden. Evet yanlış okumadınız. Türk sinemasının güçlü oyuncularından «Beyaz Mendil», «Üç Arkadaş», «Dokuz Dağın Efesi», «Murat’ın Türküsü», «Yılanların öcü», «Keşanlı Ali Destanı», «Toprağın Kanı» filimlerinin unutulmaz yıldızı Fikret Hakan önümüzdeki günlerde yönetmenliğe başlayacak. Kamera önünden, kamera arkasına geçecek… Tıpkı «Çirkin Kral» Yıimaz Güney gibi…

Habere önce inanmak istememiştik. Zira, Fikret Hakan, her zaman, her yerde, yeri geldikçe, rejisörlüğü düşünmediğini söyler, «Ben aktörüm,» derdi.

«Sinema beni terkedinceye kadar da aktör kalmak isterim.» Sonra aktörlük hakkında büyük projeleri vardı Fikret Hakan’ın. Yeşilçam onu tatmin etmiyordu. Avrupa’da, dünya sinemasında şöhret olmak istiyordu…

Fikret Hakan’la «konuyu» «Dar ağacına Giden Kız» filminin setinde konuştuk. Yılmaz Güney’le «Vurguncular» filmini tamamlayan, şu son günlerde bir dakika boş vakti olmayan, filim üzerine filim çeviren Fikret Hakan önce «Evet, yakında ben de kamera arkasına geçeceğim.» diye haberi doğruladı. Bir an düşündü, sonra kaldığı yerden konuşmasına devam etti:

– «Rejisörlük yapmayı daha ilk filmim ‘Köprüaltı Çocukları’nda (1951) kafama koymuştum, ama filim çevirdikçe, filim setlerinde piştikçe anladım ki, yönetmenlik bambaşka bir iş. Bilgi, görgü, tecrübe, araştırma isteyen bir sanat. Bu yüzden rejisörlük hevesini içime gömmek zorunda kaldım. Ama bu arada boş durmuyor, yönetmenlikle ilgili kitaplar okuyor, etüdler yapıyordum. Şimdi kendimi rejisörlük konusunda pişmiş görüyorum. Ve ortaya iyi birşeyler de koyacağıma inanıyorum. İnşallah Tanrı yüzümü kara çıkartmaz.»

Fikret Hakan, «Filmin çekimine ne zaman başlayacaksınız?» «Bu filimde niçin başrolü de kendiniz oynamak istiyorsunuz?» Şeklindeki iki sorumuzu ise şöyle cevaplandırdı: «Şimdilik hazırlıklar yapılıyor. Tahminen mayıs ayı sonlarında filmi çekmeye başlamış olacağım. Niçin kendimin oynadığı şeklindeki sorunuza gelince… Beni benden iyi kim tanıyabilir ki? Filimde ne çekeceğimi, nasıl oynanması gerektiğini çok iyi bileceğime göre, ilk rejisörlüğümde başrolü de kendimin oynamasını uygun gördüm. Bu görüşüme filmin prodüktörü de katılıyor. ‘Başrolü mutlaka sen oynamalısın’ diyor.»

İşte yılların aktörü Fikret Hakan’ın son günlerde birden bire ortaya çıkan rejisörlük hikayesinin içyüzü kısaca böyle. Bakalım Fikret Hakan da yerli sinemanın güçlü oyuncularından Yılmaz Güney gibi bir «Seyyid Han», bir «Umut» filimlerine yönetmen olarak imzasını atabilecek mi? Oyunculuktaki başarısını rejisörlükte de tekrarlayabilecek mi?.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-9-sayisi)

09.11.2015 11:38

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar