Menü

Devrim Erbil’in Sergisi Büyük İlgi Gördü

PROF. ERBİL VE TİTREŞİM SANATI

Garanti Bankası Harbiye Sanat Galerisi’nde açtığı sergisinde titreşim sanatını yeni ve değişik bir türde sanatseverlere sunan Prof. Devrim Erbil’in bu sergisi büyük ilgi ile karşılandı. Sanatçı Devrim Erbil, eserini zamana karşı uslup geliştirmesiyle oluşturduğunu, doğa soyutlaması, doğa çeşitlemesi konularını ele aldığını belirterek, üslubunu belirleyen özelliği, ritim ve deninim ilkelerine dayanması ve doğanın şiirsel yanını yakalama çabası olarak tanımladı ve geleneksel Türk sanatlarının, çağdaş sanatın birikimlerinin bir sentezini yaapmaya çalıştığını söyledi. Sanatçı Erbil ayrıca “seyirciye yaşamı daha anlamlı kılmak için seyircinin içinde bir titreşim yaratmak, sanatımın en büyük ilkeleri arasındadır.” diyor.

Serginin açılış töreninde bir konuşma yapan Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Giray, sanatçıyı övgü ile dile getirdi, titreşim sanatı ve sanatçının yapıtları hakkında bilgi verdi.

1937 yılında Uşak’ta doğan Devrim Erbil, 1959 da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademsi’nden mezun olarak asistan oldu. 1970 de doçent olan Erbil, 1979 – 82 yılları arasında Resim – Heykel Müzesi Müdürlüğü görevinde bulunarak 1981 de profesörlüğe yükseltildi. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde ve galerilerinde 37 kişisel sergi açan sanatçı Erbil, yurt dışında da Madrid, Şututgart, Sindelfınger, Hamburg ve Nürnberg’de kişisel sergiler açtı ve ülkemizi yurt dışında tanıtan ulusal sergilere katıldı.

Eserlerini yağlıboya, akrilik boya ve özgün baskı teknikleri kullanarak oluşturan Prof. Erbil’in 3 aylık çalışmalarının ürünlerinin yer aldığı 27 parça yapıttan oluşan bu sergisi 22 Şubat’a kadar görülebilir.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-21-sayisi/)

08.05.2018 00:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar