Menü

Barış Manço Moda Sinemasında Konser Verdi

27 Ayar Barış Manço Uvertürüne hoş geldiniz. Hepinizin ne denli zevk sahibi olduğu dinlediğiniz, dinleyeceğiniz parçalardan belli… Evet, aramızda yabancı yok, içinizden geldiği, canınızın çektiği gibi.”

Barış Manço’nun 600 kişilik Moda Sineması’nda verdiği 24 Ayar Barış Manço adlı konseri sanatçının bu sözleriyle başladı. Ve bomba gibi bir müzik düzeni, Barış Manço’nun formunda sesi ile konser “Ali Yazar Veli Bozar” adlı parçayla başladı. Bundan sonra sırasıyla grubun uğurlu parçası olan Aynalı Kemer ve Şehrazat söylendi. Sıra “Arkadaşım Eşşek” adlı şarkıya geldiği zaman Manço şöyle bir açıklama yaptı. “Efendim, bu tip şeyler bizim toplumumuzda “şak” diye söylenmez, ayıptır. Hani küçüğüne sıpa derler ya. Hah, bildiniz işte o… Yalnız bu parçanın ilk bölümünü Fransızca varyasyonla söyleyeceğiz. Neden mi Fransızca? Çünkü son günlerde ne zaman bir Fransız görsem aklıma hep bu şarkı geliyor.” Yerin yerinden oynadığı dakikalardan birisi de bu dakikaydı işte. Daha sonra sırasıyla Gülpembe, Halil İbrahim Sofrası, Sultandan Geçti Dost Kervanı, Dereboyu Kavaklar, Uzun İnce Bir Yol, Aman Yavaş Aheste, Kol Düğmeleri adlı parçalar birbirini izledi.

Daha sonra Eurovision Türkiye elemelerinde dereceye giremeyen ve Barış Manço’nun söylediğine göre de Allah’tan giremeyen zira girse idi üç ay boyunca kasada kilitli olarak kalacak olan “Söyle Zalim Sultan” adlı parça seslendirildi. Gerek müzik olarak, gerekse sözleri olarak bu parçanın ne denli güzel olduğunu söylememize hacet yok. “You and I” ve birbirine bağlı olarak Yeni Bir Gün, Anlıyorsun Değil Mi, Ne Köy Olur Ne Kasaba, Elveda adlı parçalardan sonra final Halhalla geldi. Daha doğrusu böyle düzenlenmişti konser programı ama ateşli müzikseverler ve Barış Manço hayranları sanatçıyı bu kadar çabuk bırakmadılar elbette… Son olarak “Siz insanı öldürürsünüz, ama havanızdan mı suyunuzdan mı bilinmez diriltirsiniz de” sözleriyle sahneye son olarak gelen Barış Manço 15 sene evveline dönerek Dağlar Dağları son bölümünü Arapça olmak üzere seslendirdi.

18 -19 – 20 Ocak tarihlerinde tekrar aynı sahnede İstanbul’lu müzikseverlerle biraraya gelecek olan Barış Manço için söylenecek fazla birşey yok “Hepinizin 24 AYAR bir kalbi var biliyorum… Tekrar görüşmek üzere Allahaısmarladık” diyerek hayranlarına veda eden Barış Manço “1 numara” olduğunu bir kez daha kanıtladı…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-17-sayisi/)

07.01.2018 20:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar