Menü

Ayla Dikmen Modaevi Açıyor

SON birkaç yıldır şarkıcılar müzik dünyasının yamsıra moda dünyasına da hükmetmeye başladılar. Fransa’da Sheila ve Sylvie Vartan’ın açtıkları butikler rakipleriyle kıyasıya mücadele ederken. İtalya’nın iki ünlü şarkıcısı Milva ve Marisa Sannia da birbirlerinin peşi sıra iki modaevi açtılar. Avrupalı kadın şarkıcılar arasında bütün hızıyla devam eden bu modaya bizde ilk uyan şarkıcı Ayla Dikmen oldu. Geçtiğimiz haftalarda bir butik açmaya karar veren Ayla Dikmen derhal çalışmalara başladı.

Modacı Ayla DikmenGeçtiğimiz hafta içinde Ayla Dikmen’le bu konuda konuşmak için evine gittiğimiz zaman genç şarkıcıyı hummalı bir çalışma içinde bulduk. Elinde bir sürü moda dergisi, bir taraftan yanındaki iki terziye emirler veriyor, bir taraftan da uzun tuvaletlerle önünde yürüyen üç mankenin elbiselerindeki kusurları düzeltmeye çalışıyordu. Bizi görünce önce «Hoş geldiniz,» dedi. Sonra alnındaki terleri silip, bir koltuğa oturdu Mankenlere ve terzilere içerde dinlenmelerini söyledikten sonra anlatmaya başladı:

– «Duyduğunuz haber doğru. Butik açmaya karar verdim ve çalışmalara başladım. Doğrusunu isterseniz bu işin bu kadar güç ve zahmetli olduğunu bilseydim hiç heves etmezdim. Ama yoruculuğunun yanısıra öyle zevkli bir iş ki, insan bir türlü bırakamıyor. İleride bir de bakarsınız şarkıcılığı tamamen bırakıp, Butik Ayla oluvermişim!»

O sırada Ayla Dikmen’in yanına terzilerinden biri geldi. Elindeki kahverengi emprime kumaşı gösterip, bu kumaşa göre güzel bir biçim bulduğunu söyledi. Sonra modeli Ayla Dikmen’e gösterdi. İki kadın bir süre, bizim yanlarında olduğumuzu urunmuşçasına, uzun, uzun elbiseyi nasıl yapmaları gerektiği konusunda münakaşa ettiler. Ellerine moda dergilerinden birkaçını alıp, tekrar tekrar gözden geçirdiler. Sonunda dergideki modellerden birkaçını birleştirip «karma» bir modelde karar kıldılar. Ayla Dilemen kumaşa göre bir model bulduktan sonra bize dönüp yine konuşmaya başladı:

Ayla Dikmen– «Açacağım butik için üç mankenle anlaştım. Butiğimde mankenleri devamlı çalıştırmak istiyorum. Bugünlerde çektiğim en büyük güçlük yer konusunda. Henüz iyi bir atelye bulamadım. Butiğin yerinin iyi bir semtte fakat çok fazla göz önünde olmamasını istiyorum. İnşallah istediğim gibi bir yer bulurum.»

Ayla Dikmen «Butik Ayla»yı şubeli olarak açmak niyetinde. Merkez butik İstanbul’da, şubesi de İzmir ve Ankara’da açılacakmış. Ayla Dikmen’in açacağı butikte daha çok genç kız kıyafetleri satılacak ve kumaşları yerli olacak, modelleri Avrupa’dan gelecek. Dikmen önümüzdeki yıl içinde de Fransa’ya gidip, bu konuda incelemeler yapmak niyetinde, ister misiniz, birkaç yıl sonra A. Dikmen bir moda otoritesi olsun?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-20-sayisi)

01.08.2017 11:15

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar