Menü

Ali Mc Graw-Ryan O’Neal Çiftinin Hayal Kırıklığı

Goldie Hawn sahneye çıktı. Bu ünlü komedyen sahneye çıkar çıkmaz bir alkıştır koptu. O da davetlilere elleriyle öpücükler göndererek alkışlara teşekkür etti. Sonra Goldie’nin eline bir zarf verdiler. Bu zarfın içindeki kağıtta yılın en başarılı aktörünün ismi yazılıydı.

Goldie zarfı açıp kağıttaki ismi okurken yüzlerce insanın sesi soluğu kesildi. Sonra birdenbire mikrofonda Goldie’nin feryadı bu sessizliği bozuverdi:

«Aaa!.. George Scott kazanmış…»

Salon birden karıştı, gençler heyecanla ayağa fırladılar. Salondaki yıllanmış şöhretler gülümseyerek birbirlerine baktılar. Kırk beş yaşında bir aktörün bunca genç arasından sıyrılıp Oscar kazanması orta yaşlıları anlaşılan pek memnun etmişti. Bir alkış, bir gürültü patırtı derken George Scott’un Oscar gecesiyle hiç ilgilenmediği ve daha önce de Oscar gecesinin bir «et resmi geçidi» olduğunu söylediği öğrenildi. Aktörün Oscar’ını ‘Patton’ filminin prodüktörü Frank McCarthy aldı.

Sıra en başarılı kadın yıldızdaydı. Herkes okunacak ismin Ali Mc Graw olduğundan o kadar emindi ki mikrofonda «Glenda Jackson» adı yükseldiği zaman şaşkınlık son haddini buldu. Glenda Jackson, Londra’daki filim çalışmaları yüzünden Oscar gecesine gelememişti. Onun yerine arkadaşı Juliett Mills, sahneye çıkıp Oscar’ını aldı.

Oscar gecesinde en kalabalık masa Mills ailesinin oturduğu masaydı. Baba John Mills, kızları, damatları, oğulları ve eşiyle tam kadro oradaydı. Juliett Mills, Glenda’nın Oscar’ını aldıktan bir kaç dakika sonra baba John Mills de Oscar’ını almak için sahneye çıktı.

Oscar gecesinin en ilgi çekici ve duygulandırıcı dakikaları da en başarılı yardımcı aktris seçilen Helen Hayes’ in adı okunduktan sonra yaşandı. Yetmiş yaşındaki ünlü sanatçı Oscar gecesine gelememişti. Onun yerine sanatçının kırk yıllık meslektaşı ve samimî dostu Rosalind Russell sahneye çıkıp Oscar’ı aldı ve yaşlı gözlerle çok gü zel bir konuşma yaptı. Helen Hayes’in Oscar kazanması, genç ihtiyar herkesi çok sevindirdi ve pek çok genç kadına da göz yaşı döktürdü. Hani sinema için nankör sanattır falan derler ya, Oscar gecesinde bulunanlar Helen Hayes’e yapılan tezahürattan sonra bu kanaatlerinden vaz geçmişlerdir sanıyorum.

«En İyi Filim» Oscar’ının «Patton» a, «En İyi Rejisör» Oscar’ının Franklin J. Schaffner’e (Patton) la, «En iyi Sinema Hileleri» Oscar’ının «Tora, Tora, Tora» ile A. D. Flowers ve L. B. Abbott’a, «En İyi Uzun Belge» Oscar’ının «Woodstock»a, «En İyi Yabancı Filim» Oscar’ inin «Her Türlü Şüphelerin Üstünde Bir Yurttaş İçin Soruşturma» adlı İtalyan filimlerine ve «1970 Şeref Oscarları»nın da Orsan Walles, İngmar Bergman, Lillian Gish, Frank Sinatra ve Beatles’e verilmesinden sonra «Music Çenter» de bir kaynaşma oldu ki sormayın. Armağanların büyük bir ekseriyetinin gençlere verilmiş olması yolunda büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Fakat her şeye rağmen kırk üç yaşındaki «Oscar», yaşına ve değerine layık bir ağırlık içinde yeni sahiplerini buldu. Sabahın erken saatlerinde «Music Center»den ayrılan davetliler unutulmaz bir gece geçirdiklerini itiraf etmekten kendilerini alamıyorlardı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.com/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-17-sayisi)

10.10.2017 17:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorum Yaz

Yorumlar